Можна із впевненістю стверджувати, що фото цього замку дуже часто потрапляли Вам на очі. І якщо Ви ще не бачили його наживо, Вам треба обов’язково навідатися у містечко Радомишль, що на Поліссі.

«Замок Радомисль» – це великий культурний комплекс площею понад 2500 кв.м. Навколо замка розташований мальовничий ландшафтний парк, який знаходиться в оточенні скель, ріки з водопадами та озера. Прикрасою парку є велика кількість рідкісних рослин, мостів та кам’яних скульптур, що робить прогулянку парком справжнім задоволенням. Особливо вражає пам’ятник Єлисею Плетенецькому вагою чотири тонни, який стоїть прямо посеред річки. Якщо Ви втомилися від шуму великого міста, відвідини цього надзвичайно мальовничого місця дозволять Вам відчути єднання з природою та надовго забезпечать запасом сил та енергії.

Історія замку бере свій початок із 1612 року, коли на цьому місці була побудована перша в Центральній Україні фабрика з виробництва паперу, або папірня. Вона була заснована Архімандритом Києво-Печерської Лаври Єлисеєм Плетенецьким, і саме монахи виробляли тут папір, який мав особистий водяний знак і поставлявся до Лаврської друкарні.

Дуже цікавою була технологія виробництва. Папір виготовлявся з льону, кропиви та конопель. Процес був дуже непростим, але Радомишльський папір XVII століття зберігся до наших часів у досить гарному стані. До речі, всім відвідувачам замку демонструється процес виготовлення паперу, бажаючі можуть його зробити на обладнанні 17 ст. або купити готовий лист паперу на згадку. Адже пам’ятайте, що він може зберігатися століттями та переходити від покоління до покоління як сімейна реліквія.

Фабрика папірні була зруйнована у 17 сторіччі під час козацького повстання і тільки наприкінці 19 ст. будівлю було відновлено, а в 1902 році вона була перепрофільована у млин для мешканців навколишніх районів. Треба сказати, що млин пропрацював біля 90 років, аж поки не перетворився у міське звалище. І можна по різному ставитися до Ольги Богомолець (заслужений лікар, політичний діяч), але те, що вона зробила для відновлення замку, безперечно, заслуговує пошани та подяки.

Відродження замку Радомисль почалося у 2007 році, і з тих пір, як тільки пригріє весняне сонечко, сотні туристів з’їжджаються сюди зі всієї України, щоб помилуватися парком та будівлею замку, подивитися, як монахи виготовляли папір, та відвідати унікальний Музей домашньої ікони. До речі, це найбільший музей ікон на території Східної Європи. Зібрання налічує біля 5000 ікон ХVII – ХХ сторіччя.

Обов’язково відвідайте цей музей, бо ікони, які тут представлені, є унікальними, таких Ви не побачите більше ніде. Тут зібрані ікони, написані як професійними художниками, так і народними майстрами. Екскурсовод дуже цікаво подає інформацію з точки зору особливостей написання ікон майстрами з різних областей України за стилем та кольоровою гамою. Так, наприклад, ікони Полтавської області написані переважно на блакитному або синьому тлі, ікони Києва і Київської області на темному, майже чорному тлі. А от, наприклад, ікони Закарпаття через відсутність майстрів класичної іконописної школи, написані в стилі примітивізму і дуже нагадують картини Марії Примаченко. Тут є навіть ікони, написані на склі та вироблені з металу. А найбільше захоплення викликають у туристів ікони Луганської області, майстри якої викладали тулуб святих із натуральних тканин та каміння.

Справжньою перлиною замку є Концертна зала, рівень акустики якої відповідає найвищим європейським стандартам. За роялем, який в ній стоїть, знаходиться… справжнє природнє джерело, в якому живе жаба Гертруда:)

А якщо після цікавої та тривалої екскурсії замком у Вас виникне бажання перепочити, до Ваших послуг Трапезна зала. Як у справжній трапезній, у ній є і піч, і навіть фісгармонія. А гостям замку пропонують спробувати духмяні чаї, які наливають зі справжнього 30-літрового самовару.